PRABAVIMAS IR SERTIFIKAVIMAS

Norėčiau jus supažindinti iš arčiau apie juvelyrikos procesus. Sukurti ir pagaminti yra pirminis procesas, o antriniu, įvardinčiau gaminių prabavimą, ženklinimą ir sertifikvaimą, be kurių, aš negalėčiau vykdyti veiklos su tauriaisiais metalais ir brangakmeniais (beje, Lietuvoje brangakmeniais vadinami – deimantai, safyrai, rubinai ir smaragdai, likę, tik pageidaujant - sertifikuojami), o trečiasis etapas – pateikimas auditorijai. Kiekvienas juvelyras ar juvelyrikos įmonė privalo turėti savo unikalų vardoženklį, kurį įspauduoja gaminiuose (lazeriu ar rankiniu būdu). Vardoženklis yra registruojamas Lietuvos prabavimo rūmuose, jis - kaip unikalus barkodas, kurio dėka atpažįstamas gamintojas. Na, o po to seka prabavimas, kurį atlieka Lietuvos prabavimo rūmai. Lietuvos prabą sudaro Vyčio ženklas ir skaičiai, norodantys grynąjį metalo kiekį lydinyje (tad jei gaminys turi tik skaičiukus, dažnai taip būna su sidabro gaminiais – pvz 925, žinokite – tai ne praba). Dauguma juvelyrų prabuoja gaminius ir kitose ES šalyse, Lenkijoje, Latvijoje (tame tarpe ir aš). Latvijos prabą sudaro skaičiai ir moters atvaizdas (atsiprašau, bandžiau išguglinti kas tai per moteris su tautine atributika, deja, neradau). Jei gaminys yra su brangakmeniais, jis privalo turėti sertifikatą, tai yra mažas popierėlis – etiketė, pritvirtinta prie gaminio su visa būtina informacija, bei unikaliu savo kodu. Sertifikate yra nurodamas brangakmenių kiekis, spalva, švarumas, karatai ir gaminio svoris. Sertifikuoja tik atsakingos institucijos, o Lietuvoje yra tik viena-Lietuvos prabavimo rūmai, arba kitų ES šalių prabavimo institucijos. Na, o norinti gaminti ir realizuoti tauriųjų metalų gaminius, kiekvienas gamintojas turi būti registruotas Lietuvos prabavimo rūmuose (turi įregistruoti vardoženklį) bei vykdyti veiklą pagal LR numatytus įstatymus, pasirenkant jam priimtiniausią formą (UAB, MB, IĮ, Verslo liudijimas), mano veikla - individuali pagal pažymą. Individualios veiklos pažymos nr. 860003: papuošalų, juvelyrinių ir panašių dirbinių gamyba- kodas pagal EVRK 321200 bei užsakomasis pardavimas paštu arba internetu - kodas pagal EVRK 479100. Tikiuosi kažkiek aiškumo įnešiau.

Latvijos prabavimo žymėjimas
Latvijos prabavimo žymėjimas

TAURIEJI METALAI

Taurieji metalai – tai cheminiam poveikiui labai atsparūs metalai : auksas, sidabras, platina ir platinos grupės metalai (iridis, osmis, paladis, rodis, rutenis). Auksas, sidabras ir platina nesioksiduoja ore. Tačiau visi žinome, jog būtent sidabras yra linkęs juoduoti – oksiduotis. Kodėl? Todėl, kad juvelyrikoje naudojamas sidabras yra 925 prabos, tad jame esančios priemaišos oksiduojasi su atmosfera ir aptraukia gaminį plėvele. Oksidaciją paspartiname ir mes patys, odos ph, sūrus vanduo, yra begalės kitų priežaščių, tad sidabrinius papuošalus reikia prižiūrėti, vėliau aptarsiu kaip tai atlikti.

PRABA

Praba nurodo grynąjį metalo kiekį lydinyje. Na pavyzdžiui, grynas auksas yra 999 prabos (karatine išraiška būtų 24K). Tad jei jūsų gaminys yra 585 prabos vadinasi tai yra 58,5 procentai gryno aukso lydinyje, likusi dalis – priemaišos, kurios skiriasi, priklausomai nuo aukso spalvos. Grynas auksas yra sodriai geltonas ir labai minkštas, minkštesnis nei sidabras, tad norint išgauti kietesnį, patvaresnį dėvėjimuisi, auksas yra maišomas su tam tikromis priemaišomis, juvelyrine kalba tai būtų įvardinama – legiravimas, o pačios priemaišos - ligatūra. Auksas būna raudonas, geltonas, baltas. Spalva priklauso nuo priemaišų sudėties – ligatūros. Raudoname daugiau vario, geltoname mažiau vario, o baltas – sudėtingiausias, jis daug kietesnis, jo sudėtyje yra nikelio, cinko, sidabro kai kurios ligatūros būna su paladžiu. Baltas auksas dažnai turi vos pastebimą gelsvos spalvos „šešėlį“, tad dažnai gaminiai dengiami rodžiu. Beje, pats brangiausias pasaulyje metalas yra rodis. Aukso prabos karatine išraiška būtų tokios: 375/9K, 585/14K, 750/18K, 999/24K.

GAMINIŲ PRIEŽIŪRA

Na, o dabar norėčiau supažindinti su sidabro priežiūra. Sidabras tiesiog turi erzinančią savybę – juoduoja. Vieniems greičiau, kitiems ne. Priklauso nuo aplinkybių, kaip elgiatės su papuošalais, kiek sportuojate drauge, maudynės baseinuose, duše, ne lietuviškuose vandenyse, cheminės priemonės – kvepalai, plaukų lakas, ar kosmetinės procedūros. Visa tai įtakoja. Geriausiai sidabras laikose vakuume J o jei rimčiau, tam puikiai tinka užspaudžiami maišeliai, tokiu atveju jis neturi su kuo sąveikauti – nebent pats su savim J Toliau – nevalykite jokia dantų pasta sidabro dirbinių, tai yra abrazyvas. Nepatariu naudotis visokiais liaudiškais/buitiniais patarimais. Šiais laikais yra įvairiausių profesionalių priežiūros priemonių, nuo servetėlių, skysčių ar elementaraus pagalbos skambučio juvelyrui (na, tarkim man. Drąsiai galite susisiekti jums priimtinu būdu, rūpimais klausimais). Prieš įsigydami valymo priemonę, nepamirškite perskaityti kas parašyta etiketėse, kai kurios priemonės netinka gaminiams su perlais, tad būkite atidūs.

Prabangius dirbinius su brangakmeniais rekomenduočiau atnešti juvelyrui. Kasdien nešiojant, brangakmenių „užpakaliukai“, šonai (jei tai yra atviresnis akmens statymo būdas) apsivelia nešvarumais, kas sumažina akmens žerėjimą. Tad tokiems dalykams tinkamos karštos ultragarso vonelės, jei esate juvelyrikos gerbėja(s) ir turite daug papuošalų, rekomenduočiau įsigyti ultragarso vonelę, jų kainos svyruoja +- 27eur ir daugiau. Kartais LIDL prekybos centras paleidžia jas į prekybą, tad čia būtų pats tinkamiausias buitinis prietaisas juvelyrikos valymui už prieinamą kainą. Tik mielosios, jokiu būdu nedėkite gaminių su SMARAGDAIS!!!!!! Taip pat su opalais, turkiu, oniksu, tanzanitu. Kiekvienas daiktas reikalauja priežiūros, norint, kad ilgiau tarnautų.

Na, o čia, pateikiu pačios išbandytas valymo priemones, kurias tikrai rekomenduoju turėti.